Staffs Young Farmers Staffs Young Farmers

Staffordshire Federation of Young Farmers Clubs

"Fun, learning and achievement"

Archive for the ‘Results’ Category

Quiz 2024

Monday, January 15th, 2024

On Thursday 11th January – 23 teams competed in the County Quiz, testing grey matter with questions from Quiz Master – Dave Hem!

With only 2 marks splitting the top 3 teams – those half points made all the difference! Many thanks to Julia and Richard for keeping the scores on the doors on the evening!

1st Place – Ashley A

2nd Place – Uttoxeter C

3rd Place – Cheadle B

Well done to everyone that took part, and huge thanks to all those that assisted putting on this event for us – much appreciated.

Scoresheet can be downloaded HERE

Pictures from the evening can be seen HERE

Ten Pin Bowling Competition 2024

Monday, January 8th, 2024

Great start to 2024 with all 10 clubs being represented at Ten Pin Bowling

Results as follows;

1st – Cheadle 560pts

2nd – Chase 534pts

3rd – Uttoxeter B 502ptd

Female Highest Scorer;

1st – Abi, Uttoxeter

2nd – Kim, Cheadle

3rd – Kate, Cheadle

Male Highest Scorer;

1st – Robbie, Chase

2nd – Alex, Eccleshall

3rd – Greg, Cheadle

Pictures available HERE

Public Speaking Results 2023

Thursday, December 14th, 2023

Junior Reading

1st – Uttoxeter – Abi, Iris Ross, Henry

2nd Joint – Waterhouses – Sophie , Amelia, Alice

2nd Joint – Paddy , Bethany Rose, George

Junior Speaking

1st – Chase – Laura , Madeline , Georgia

2nd – Eccleshall – Charlie , Katie , Barney

3rd – Waterhouses – Katie , Sophie, Alice

Intermediate Brainstrust

1st – Eccleshall – Megan Harvey, Ruby O’Reilly, Dan Bowers, Tom

2nd – Cheadle – Richard Sheldon, Thomas Whilock, Bertie Carr, Alfie Waring

3rd – Leek – Jordan Derbyshire, George, Lizzie James, Eddie

Senior Debating

1st – Ashley – Olivia Larsson, Henry Robinson, Sam Atherton, Megan Blank, Bella Lucas

2nd – Leek – Issac Reaney, Martha Reaney, Elizabeth James, Jordan Derbyshire, Harry Lyons

3rd – Eccleshall A – Molly Sammons, Natalie Bradley, Jessica Powell, Edward Tyler, Alex Cartmail

Under 17yrs MOTY

1st – George  – Cheadle

2nd – Abi  – Uttoxeter

3rd – Georgia  – Chase

18yrs over MOTY – MALE

1st – James Freeman – Chase

2nd – Danny Emmott – Ashley

18yrs over MOTY – FEMALE

1st – Emily Cartmail – Eccleshall to represent the County at WMA

2nd – Olivia Larsson – Ashley

3rd – Hollie Kelly – Chase

16-21yrs Situations Vacant

1st – Victoria  – Waterhouses

2nd – Magnus Brown – Chase

3rd – Jessica Yardley – Eccleshall

22-28yrs Situations Vacant

1st – Kate Oakes – Chase

2nd – Will Sammons – Eccleshall

NFYFC Disco Dancing

1st – Chase

2nd – Ashley

3rd – Leek

 

English Winter Fair Results 2023

Sunday, November 19th, 2023

Warwickshire YFC success at English Winter Fair!

Warwickshire YFC members were ahead of Gloucestershire YFC taking the Overall Team Cup at the English Winter Fair YFC Stock and Carcase Judging Competition held on Sunday 19th November.  Their members fought off a very high standard of competition from over 110 young farmers’ members across 19 teams entered into this year’s English Winter Fair YFC Stock and Carcase Judging classes.  The one-day competition was hailed a great success following a great comeback year for YFC clubs across England and Wales after the pandemic.  Staffordshire YFC organise this competition and their County Chairman, James Freeman, said “We had 19 teams entered from 15 counties across England and Wales this year.  The popularity of our competitions is high amongst the members and they enjoy the quality stock and carcases available to judge as well as the facilities at the County Showground in Stafford.”

 The English Winter Fair took place at the weekend, 18th – 19th November and the YFC classes were kindly sponsored by IAE with very generous prize monies on offer. Young Farmers were able to judge Live Lamb and Beef Classes and Lamb and Beef Carcase Classes thanks to support from the show organiser, Staffordshire & Birmingham Agricultural Society along with IAE Frank Klucznik, Managing Director said ‘Congratulations not only to all of the competitors who received a prize card in yesterday’s Stock and Carcase Judging event, but also to all those who partook in the competition. It was a fantastic spectacle to see so many enthusiastic, talented members of YFC in the main ring and it was a real privilege for myself, on behalf of IAE to present the awards. Many congratulations again!’

Frank Klucznik of IAE alongside the English Winter Fair Committee Chairlady, Sandra Hopley, presented the members with their prize cards in the main ring.

In the Live Lambs class, judged in Bingley Hall, with the lambs kindly provided by Madders & Johnson, the highest scoring Senior Competitor was awarded Jonny Rogers of Shropshire YFC with 87 points.  The Overall Intermediate Competitor was Isla of Gloucestershire YFC with 94 points.  The highest scoring team in this class was awarded to Somerset for their combined total of 177 points.

The Live Beef class was judged in the stalls, with some fine cattle provided by the very supportive exhibitors at the show. The highest scoring Senior Competitor was Lottie Hill of Somerset YFC with 99 points.    In the Intermediate Section, John Jeyes of Warwickshire YFC came first with 98 points.  As a team, Montgomery YFC took first place in this class scoring a combined total of 190 points.

The Carcase Classes were all judged in the excellent Carcase Hall facility with carcasses very kindly provided by Messrs Bradshaw Bros.  In the Lamb Carcase class, the Overall Senior Competitor was won Georgia Thatcher of Worcestershire YFC with 95 points.    The Overall Intermediate Competitor was awarded jointly to Cai Edwards of Glamorgan YFC and Emyr of Herefordshire YFC with 93 points. The Overall team in this section was won by the team from Glamorgan YFC  who achieved a combined total of 181 points.

The final class of the day was the Beef Carcase Class.  The Overall Senior Competitor was won jointly by Rhondda Warner-King of Gloucestershire YFC and Merv Powell of Herefordshire with 92 points.   The Overall Intermediate Competitor was Rosie of Worcestershire YFC with 81 points.    The Overall Team in this final class was won by Gloucestershire YFC with a combined total of 172 points.

The Michael Bradshaw Award for the Overall Stockjudging Team was awarded to Somerset YFC with Montgomery YFC in second place and Warwickshire YFC in third place.  The Michael Bradshaw Award for the Overall Carcase Judging Team was awarded jointly to Glamorgan YFC and Gloucestershire YFC with Warwickshire YFC taking third place.

After a full day of judging, The Birmingham Agricultural Exhibition Society Silver Challenge Cup, awarded for the Overall Team on the day went to Warwickshire YFC after they gained a grand total of 689 points in all the classes.  They were followed by Gloucestershire YFC in second place with 687 points and in third place, Glamorgan YFC with 680 points.

Stockjudging and Carcase judging competitions remain a very important and competitive sector in the Young Farmers Federations across the country, as this day has demonstrated so well.   The facilities at the English Winter Fair are ideal for YFC to showcase this.  Next year, the English Winter Fair committee will continue to host these competitions for YFC members and looks forward to welcoming the National Federation of Young Farmers Clubs again, to take part in this very successful show, with their Live and Carcase Judging Competition Finals, which were also held again at the Show this year.

Photos from the day can be found HERE

County AGM Results 2023

Thursday, November 2nd, 2023

PHOTOS OF PRIZE WINNERS CAN BE FOUND HERE

Most Outstanding County Officer:       Harry Butson-Competitions Chair and Olivia Lockett-Development Chair.

David Palij Award:  Awarded to the Club that has done the most for charity/community work during the last 12 months.

Winner: Ashley YFC; Runners up: Leek YFC

Manifold Marketing Award:  Awarded to the Club who best promotes their Club and engagement in Club, County & Community Events.

Winner: Ashley YFC,  Runners-up: Eccleshall YFC

The Richard Mottershead Club Programme Award: Awarded to the Club gaining the highest number of points within the Club Efficiency Competition for the Club Programme section.

Winner: Ashley YFC; Joint Runners up: Eccleshall YFC & Uttoxeter JNFU

Scrapbook Award: Awarded to the Club who produces the most interesting and unique scrapbook based on the activities of their own Club over the past membership year.

Winner: Ashley YFC, Runner Up: Lichfield YFC

Junior Stockjudging Cup: Winner: Waterhouses YFC, Runner Up: Uttoxeter JNFU.

Intermediate Stockjudging Cup: Winner: Chase YFC,  Runner Up: Leek YFC.

Senior Stockjudging Cup: Winner: Uttoxeter JNFU, Runner Up: Chase YFC.

Overall Stockjudging Cup: Winner: Chase YFC & Waterhouses YFC, Runner Up: Uttoxeter JNFU.

Most Improved Club – Competitions Cup: Awarded to the Club that has achieved the highest improvement in points for competitions from the 2020/2021 year.

Winner: Stone YFC; Runner Up: Eccleshall YFC

Small Clubs Trophy: Awarded to one of the four smallest Clubs in the County with regard to membership, that has achieved the most points throughout the year for competitions.

Winner: Cheadle YFC; Runner Up: Lichfield YFC

Mr Ken Unwin MBE Memorial Cup: Awarded to the Club who most improves in Public Speaking, Stock Judging, Carcase Judging and Tug of War.

Winner: Cheadle YFC; Joint Runners Up: Abbotsholme, Ashley and Chase YFC

Overall Competitions Cup:  Presented to the club with the most points for the Competitions that have been held for the last 12 months:

Joint Winners: Eccleshall YFC and Uttoxeter JNFU; Runner Up: Chase YFC

W.H.D. Hobson Cup: Awarded to the Club with the highest increase in membership.

Winner: Chase YFC, Runner Up: Abbotsholme YFC

Newsletter Shield: For the best contribution to the Young Farmers’ Book of the Year

Winners: Ashley YFC;  Runner Up – Abbotsholme YFC

The David Stubbs Award: Donated by the Stubbs Family in 2022 in memory o Mr David Stubbs, Former County Chairman and Vice President of the Federation. It is awarded to the club who most improves in the competition areas which were davids passions. Namely, Dairy Stockjudging, Stickman of the year and Carcass Judging.

Winners: Chase YFC, Runners Up, Leek YFC.:

Mr & Mrs W.A. Taylor Senior Merit Award: Awarded to the most outstanding individual at Club or County level was presented Jessica Sammons and Natalie Bradley both of Eccleshall YFC who have both displayed outstanding leadership skills within their club and also to the County Federation.

Junior Merit Award: This is presented to the most outstanding junior individual at Club or County level was presented to Molly of Eccleshall YFC who has thrown herself to an array of activities and helped at many events within her club as well as at county events..

YFC Travel Certificates along with NFYFC Certificates of Achievement were also presented to all members who had taken part in the National Federation of Young Farmers finals of various competitions throughout the year too.

The final awards of the evening are the most prestigious to receive and are judged throughout the year as a “Club Efficiency” Competition, which encapsulates all aspects of a YFC Club.  The aim of the competition is to encourage members and Club Officers to work together as an effective team for the benefit of all members.  Judges look for all aspects of how the clubs are run and hope to see good club administration and record keeping, strong leadership and governance and active promotion of the clubs through publicity and community engagement.  They also want to see teamwork, ideas and enthusiasm from all club members.  From this competition, the following awards were presented:

Most Outstanding Chairman:                Winner: Tom Bowers, Eccleshall YFC

Runner-up: Danny Emmott, Ashley YFC

Most Outstanding Secretary:                Winner: Natalie Bradley, Eccleshall YFC
Joint Runners-up: Olivia Lockett, Ashley YFC & Hollie Kelly, Chase YFC

Most Outstanding Treasurer:                Winner: Toby Hall, Uttoxeter JNFU
Runner-up: Charlotte Martin, Ashley YFC

Most Outstanding Club Leader:           Winner: Jack Salt, Ashley YFC

Runner-up: Jessica Sammons, Eccleshall YFC

Club Efficiency Shield:                           Winner: Ashley YFC
Runner-up: Uttoxeter JNFU

Carcase Judging Competition 2023

Monday, October 9th, 2023

On Thursday 5th October a total of nine clubs were represented at the Carcase Judging Competition – many thanks to TG Sargeants of Bramshall for kindly hosting the competition for Lamb & Beef carcases.

Many thanks to the judges, stewards and scorers for supporting the competition, and also thanks for the members competing too.

Photos can be seen HERE

Results as follows;

CARCASE JUDGING RESULTS

16 & UNDER – BEEF

1ST          Jack H                     Lichfield               82pts

2ND         Oliver F                  Chase                    81pts

3RD          Sam W                   Chase                    79pts

16 & UNDER – LAMB

1ST          Adam R                  Uttoxeter            79pts

=2ND       Alice W                 Waterhouses     72pts

=2nd        George L               Cheadle               72pts

21 & UNDER – BEEF

1ST          Hollie Kelly                          Chase                    140pts

2ND         Molly Bratton                    Eccleshall             131pts

=3RD       Katie B                               Waterhouses     129pts

=3rd        Thomas Whilock               Cheadle               129pts

21 & UNDER – LAMB

=1ST        Jessica Yardley                   Eccleshall             123pts

=1st         Adele S                                Waterhouses     123pts

3RD          Alfie Waring                       Cheadle               121pts

28 & UNDER – BEEF

1ST          Connor Whitehead          Eccleshall             145pts

2ND         Rob Mollatt                        Uttoxeter            139pts

3RD          Lizzy James                         Leek                      138pts

28 & UNDER – LAMB

1ST          Mark Baskerville               Eccleshall             138pts

2ND         James Freeman                Chase                    130pts

3rd           Kate Oakes                         Chase                    129pts

OVERALL TEAMS

1ST           ECCLESHALL       678pts

2ND         CHASE                  663pts

3RD          UTTOXETER        649pts

5-A-Side Football Competition 2023

Thursday, October 5th, 2023
FOOTBALL COMPETITION RESULTS ⚽️⚽️⚽️ from Sunday 1st October 2023, held at PowerLeague, Stoke on Trent
Women’s League:
🥇Ecceshall
🥈Leek
🥉Ashley
Mens League:
🥇Cheadle
🥈Uttoxeter
🥉 Leek
🏆MAN OF THE MATCH – The one and only ANDY HILL
Photos can be found HERE

Raft Ride 2023

Monday, August 14th, 2023
The raft ride results! 🛶 from Sunday 23rd July 2023 – in total 12 rafts with crews navigated the course with varying degrees of success!
Ladies
🥇 Uttoxeter JNFU – Young Farmers
🥈 Eccleshall Young Farmers
🥉 Ashley Young Farmers
Mens
🥇 Cheadle Young Farmers
🥈 Uttoxeter JNFU – Young Farmers
🥉 Uttoxeter JNFU – Young Farmers
Many thanks to our hosts, supporters, stewards, competitors, catering committee for all your help and support for this event.
For pictures take a look at the album HERE

Go Karting Competition 2023

Sunday, June 18th, 2023
A fantastic morning for lots of members at the Go-Karting competition! 🏎
1st Place – Eccleshall A YFC
2nd Place -Eccleshall B YFC
3rd Place – Chase YFC
Photos from the day can be found HERE
Well done to everyone who took part and thanks to Fastlane Karting for hosting the competition!!

County Show Floats 2023

Monday, June 5th, 2023

“A Day in History”

Best Name Board;

1st – Lichfield YFC (Christmas Day)

2nd – Ashley YFC (1st Day of the Millennium)

3rd – Leek YFC (Olympics 2012 – Super Saturday)

Floats;

1st – Chase YFC (ABBA Winning Eurovision)

2nd – Abbotsholme YFC (Great Fire of London)

3rd – Leek YFC (Olympics 2012 – Super Saturday)

4th – Waterhouses YFC (VE Day)

Results Sheet can be downloaded HERE

Pictures from the Show Float Competition can be found HERE

 

grass