Staffs Young Farmers Staffs Young Farmers

Staffordshire Federation of Young Farmers Clubs

"Fun, learning and achievement"

Archive for the ‘Results’ Category

Stockman of the Year Results 2017

Sunday, April 30th, 2017

SENIOR OVERALL STOCKMAN OF THE YEAR 26 & Under
1st Jake Manning (Lichfield), 2nd Peter James (Leek), 3rd John Wilson (Uttoxeter)

INTERMEDIATE OVERALL STOCKMAN OF THE YEAR 21 & Under
1st Hannah Britland (Uttoxeter), 2nd Rob Mollatt (Uttoxeter), 3rd Sally Leese (Eccleshall)

JUNIOR OVERALL STOCKMAN OF THE YEAR 16 & Under
1st Dan Weaver (Stone), 2nd Meg Barnes (Leek), 3rd Rob Gray (Lichfield)

Junior Overall Young Stockjudge Team (16 & Under)   
1st Lichfield YFC, 2nd Leek YFC, 3rd Eccleshall YFC       

Overall Stockman of the Year Team (21 & Under / 26 & Under)
1st Eccleshall YFC, 2nd Leek YFC, 3rd Uttoxeter JNFU

Overall Team (16 & under, 21 & under, 26 & under)
1st Leek YFC, 2nd Lichfield YFC, 3rd Eccleshall YFC

Pool results – 20 March 2017

Monday, March 20th, 2017

Teams – 1st Eccleshall B; 2nd Eccleshall A; 3rd Leek C & Ashley B.

Individuals – 1st Harry James (Eccleshall); 2nd Frazer Bloor (Eccleshall); 3rd Will Sammons (Eccleshall).

Cookery Results

Thursday, March 16th, 2017

1st – Uttoxeter JNFU

2nd – Waterhouses YFC

3rd – Ridware YFC

Volleyball Results

Sunday, February 26th, 2017

1st – Uttoxeter JNFU A

2nd – Ashley A

3rd – Uttoxeter JNFU B

Darts Results

Thursday, February 23rd, 2017

1st – Ashley YFC

= 2nd – Leek YFC & Eccleshall YFC

Individuals – 1st Ryan Baker (Ashley), 2nd Emma Platt (Uttoxeter), 3rd Jonathan Wheawall (Uttoxeter)

Doubles – 1st Bruce Beswick & Amanda Burton (Leek), 2nd Sally Tyler & Dan Moseley (Eccleshall), 3rd Karl Hockenhull & Kate Mage (Ashley)

Clay Pigeon Shooting results – 12 February 2017

Sunday, February 12th, 2017

Male – 1st Sam Down, Uttoxeter; 2nd Ben Sales, Leek; 3rd Tom Harrison, Ridware.  

Female – 1st Becky Cotton, Waterhouses; 2nd Annabel Lane, Abbotsholme; 3rd Katie James, Leek.

Public Speaking Day Results – 5th February 2017

Sunday, February 5th, 2017

Junior Reading – 1st Uttoxeter, 2nd Leek, 3rd Lichfield

Junior Speaking – 1st Uttoxeter, 2nd Leek, 3rd Lichfield

Intermediate Brainstrust – 1st Eccleshall B, 2nd Eccleshall A, 3rd Uttoxeter B

Male Member of the Year (18+) – 1st Johnny Wilson, Uttoxeter, 2nd Will Massie, Eccleshall, 3rd Jake Manning, Lichfield

Female Member of the Year (18+) – 1st Emily Philips, Uttoxeter, 2nd Polly Baines, Lichfield, 3rd Aimee Smith, Eccleshall

Member of the Year (17&U) – 1st Peter Cotton, Waterhouses, 2nd Beth Robinson, Lichfield, 3rd Beth Poynton, Eccleshall

Street Dancing – 1st Eccleshall, 2nd Uttoxeter

Situations Vacant – 1st Sally Leese, Eccleshall, 2nd Grace Gibbs, Waterhouses, 3rd Eden Gray, Lichfield

Cheerleading – 1st Chase, 2nd Waterhouses, 3rd Uttoxeter

Senior After Dinner Speaking Results 2017

Thursday, January 26th, 2017

1st – Eccleshall YFC

2nd – Uttoxeter JNFU

County Quiz Results 2017

Monday, January 9th, 2017

1st – Uttoxeter JNFU A

2nd – Uttoxeter JNFU B

3rd – Uttoxeter JNFU C

Ten Pin Bowling Results 2017

Thursday, January 5th, 2017

1st – Eccleshall B

2nd – Stone YFC/Waterhouses YFC

3rd – Ashley B

Highest scoring male – Josh Brereton (Ashley A)

Highest scoring female – Sarah Hope (Ashley B)

grass