Staffs Young Farmers Staffs Young Farmers

Staffordshire Federation of Young Farmers Clubs

"Fun, learning and achievement"

Archive for the ‘Abbotsholme YFC’ Category

Show Float Competition 2018

Thursday, May 31st, 2018

All 11 clubs had been working for months putting together their floats to the theme ‘British Sitcoms’, the sun shone on the Thursday of Stafford County Show and the water fight was enjoyed by all.  The results from the competition were:

Overall Float

1st – Uttoxeter JNFU, 2nd – Stone YFC, 3rd – Ashley YFC

Best name Board

1st – Stone YFC, 2nd – Uttoxeter JNFU

Please take a look at the photos HERE

Leslie T Chester Competition 2018

Wednesday, May 30th, 2018

12 entries were received were the ‘500’ word story competition, each entry had to incorporte 15 specific words.  The winners of the competition were:

1st – Phillippa Bourne – Stone YFC

2nd – Imogen Bloxham – Eccleshall YFC

3rd – Annabelle Lane – Abbotsholme YFC

YFC’s Got Talent Competition

Tuesday, May 29th, 2018

Eight acts competed in this years competition with the results being:

1st  – Leek YFC – Meg Barnes, Holly Stanyer, Lizzy James & Izzy Proctor

2nd – Uttoxeter B JNFU – Emily & Eve Phillips

3rd – Uttoxeter A JNFU – Rob Mollatt & Toby Hall

Please click HERE for  photos from the competition

YFC’s Got Talent Competition 2018

Tuesday, May 29th, 2018

Rally Results 2018

Monday, May 14th, 2018

After a full on day of competitions ranging from Soapbox Racing to Floral Art….. The Overall Results for the silverware were as follows:

Overall Rally Cup:

1st Uttoxeter; 2nd Waterhouses; 3rd Stone
Most Improved Club Shield:
1st Stone; 2nd Ashley

Rose Bowl:

1st Eccleshall/Stone; 2nd Uttoxeter; 3rd Waterhouses
Junior Cup:
1st Waterhouses; 2nd Lichfield; 3rd Eccleshall

Intermediate Cup:

1st Ashley; 2nd Lichfield; 3rd Stone
Senior Cup:
1st Stone; 2nd Eccleshall/Uttoxeter; 3rd Waterhouses/Chase
Associate Cup:
1st Uttoxeter; 2nd Waterhouses; 3rd Ashley
Eccleshall Shield:
1st Eccleshall; 2nd Chase; 3rd Stone

Sports Cup:

1st Ashley; 2nd Eccleshall; 3rd Uttoxeter
Tractor Handling Cup:
1st Ridware; 2nd Stone; 3rd Eccleshall

TWW Jones Award (Wildlife Quiz):

1st Uttoxeter; 2nd Eccleshall; 3rd Chase
Tug of War Tray:
1st Waterhouses; 2nd Stone; 3rd Uttoxeter

Sheep Shearing Trophy:

1st Uttoxeter; 2nd Stone

For all the photos from a brilliant Rally Day held by kind permission of J A Bloor Agricultural Services, please click here

Indoor Cricket League 2018

Thursday, May 3rd, 2018

All Clubs took part in this years Indoor Cricket League, starting in January over ten weeks, this years results are:

1st – Uttoxeter JNFU

2nd – Eccleshall YFC

3rd – Leek YFC

New Top Table for Abbotsholme YFC

Tuesday, October 3rd, 2017

Abbotsholme YFC have a new top table for 2017-18.  Toby Hall has been elected as Chairman and Phoebe Broughton as Secretary.    They are a very active school club and have lots planned for the coming year.

Abbotsholme YFC at their AGM

National Sheep Association Regional Winter Gathering

Tuesday, January 31st, 2017

A group of Year 9, 10, 12 & 13 students went with Mr Bridge to the National Sheep Association Regional Winter Gathering to compete in the Regional Schools Shepherding Competition on 26 January. They were competing against several schools from across the Peak District, mainly against students involved in the Derbyshire Agricultural and Rural Training Programme.

The students had to carry out a variety of practical tasks on sheep, including trimming their feet, administering oral wormers and dagging (trimming the wool around their tail and crutch). The teams also had to then assess the condition score (how fat or not) each sheep was.

As well as practical assessment, the students were also quizzed by the judges about why there were carrying the tasks, to ensure they understood the theory behind the practice.

All the students performed really well and both finished really high in the rankings.

Shannon Watmough, Jasmine Yeomans, Millie Manners and Nathan Millington came second overall, which is a fantastic achievement as they were the youngest team in the competition.

Adam Wright, Minnie Burges Lumsden, Toby Bushell and Honor Halket came fourth overall, in a really close contest, only 10 points behind the winners.

grass